25η Μαρτίου στο Μεγάλο Δημοτικό

25i_martioy_sto_megalo_dimotiko

Οι τάξεις δ΄, ε΄ και στ΄ του Δημοτικού πραγματοποίησαν τη γιορτή τους για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, την Πέμπτη 22 Μαρτίου, στο Θέατρο του Σχολείου. Τη γιορτή ανέλαβαν οι μαθητές/τριες του στ1 με την δασκάλα τους, κα Εμμανουέλα Τρέπα. Σε αυτή παρουσιάστηκε το χρονικό της Ελληνικής Επανάστασης και ακολούθησε ένα αφιέρωμα στον Διονύσιο Σολωμό και το έργο του, με απαγγελίες ποιημάτων του, που συνοδεύτηκαν από εικόνες έργων τέχνης της εποχής. Τα παιδιά των τριών τάξεων τραγούδησαν τραγούδια και έπαιξαν μουσική υπό την καθοδήγηση των δασκάλων τους της μουσικής, κυρίας Δ. Μιχαήλ και κ. Γ. Αντωνόπουλου. Ιδιαίτερη εντύπωση προκάλεσε η διακόσμηση του Θεάτρου με έργα των παιδιών που εκπονήθηκαν με την βοήθεια των δασκάλων τους, κυρίας Τ. Ζησιάδου, κ. Σ.Κατσούλη, κ. Ε. Πατσουράκη και κ. Λ. Πέτρου. Η γιορτή ολοκληρώθηκε με ελληνικούς χορούς των τάξεων δ΄ και ε΄ Δημοτικού υπό την καθοδήγηση της κυρίας Ε. Κόντε, που έδωσαν μια ξεχωριστή νότα στη γιορτή.