Η 25η Μαρτίου στο Μικρό Δημοτικό

i_25i_martioy_sto_mikro_dimotiko

Την Πέμπτη 22 Μαρτίου, οι μαθητές των τάξεων της α’, β’ και γ’ Δημοτικού συγκεντρώθηκαν στο Θέατρο του Σχολείου για να παρακολουθήσουν τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου. Η γιορτή που ετοίμασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του γ5 μαζί με τη δασκάλα τους, κα. Α. Σιμιτσοπούλου, στηρίχθηκε στην εξιστόρηση των γεγονότων που αφορούσαν την προετοιμασία του ξεσηκωμού, τους σημαντικούς αγώνες που δόθηκαν καθώς και τις προσωπικότητες που ξεχώρισαν. Τα παιδιά, στο θεατρικό που ετοίμασαν, παρουσίασαν στιγμιότυπα από τον αγώνα του Ρήγα Φεραίου και την ίδρυση της Φιλικής Εταιρείας ενώ υποδύθηκαν πολλούς από τους αγωνιστές της Ελληνικής Επανάστασης. Όλα αυτά τα θεατρικά δρώμενα εκτυλίχτηκαν στην σκηνή ως όραμα που είδε ο Διονύσιος Σολωμός μέσα απο τα μάτια της μούσας του, της Ελευθερίας, συνθέτοντας το κορυφαίο του ποίημα, τον Ύμνο εις την Ελευθερίαν.

Η γιορτή πλαισιώθηκε από τραγούδια σημαντικών Ελλήνων δημιουργών τα οποία ερμήνευσαν τα παιδιά του Δημοτικού με την επιμέλεια των δασκάλων της μουσικής, κ. Ν. Τουμπακάρη και Δ. Μιχαήλ. Στη συνέχεια, παιδιά της γ’ Δημοτικού παρουσίασαν παραδοσιακούς χορούς, την Τράτα, τον Τσάμικο και τον Γρήγορο Χασάπικο, με την επιμέλεια της κ. Ε. Κόντε.

Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό Ύμνο και την αποχώρηση της σημαίας.