Η «Πένι Πέπερ» στο τμήμα Γερμανικών

peni_peper

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ε’ Δημοτικού του τμήματος Γερμανικών συνάντησαν, στις 9 Μαρτίου, στη βιβλιοθήκη του Σχολείου τη Γερμανίδα συγγραφέα Ουλρίκε Ράιλανς, δημιουργό της δαιμόνιας συνομήλικής τους 10χρονης ντετέκτιβ, Πένι Πέπερ. Η γνωστή πολυμεταφρασμένη συγγραφέας πέρασε δύο διδακτικές ώρες με τα παιδιά, διαβάζοντας αποσπάσματα από το βιβλίο της, εξηγώντας τους πώς γίνεται η εικονογράφηση σε ένα μυθιστόρημα – κόμικ, απαντώντας στις ερωτήσεις τους, αλλά και παίρνοντας τα δακτυλικά τους αποτυπώματα! Για τη μετάφραση και τις δυσκολίες της μίλησε και η μεταφράστρια της Πένι Πέπερ, καθηγήτρια Γαλλικών του Σχολείου, κα Δαρεία Τζαννετάκη. Η κα Ράιλανς ενθουσιάστηκε με τα παιδιά, καθώς το καθένα από τα τρία τμήματα είχε ετοιμάσει από μια «ντετεκτιβική» έκπληξη για τη συγγραφέα! Και όλα αυτά στη Γερμανική γλώσσα!