International Theatre Project

sitetheatreproject2018

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα International Theatre Project φιλοξενήθηκε φέτος στο Σχολείο μας από τις 24 Φεβρουαρίου έως τις 3 Μαρτίου. 21 παιδιά και 4 εκπαιδευτικοί από 3 ευρωπαϊκές χώρες (Τσεχία, Φινλανδία και Ελλάδα) δούλεψαν πάνω στο κοινό θέμα «Smells carry memories» και ετοίμασαν 20λεπτες εθνικές παραστάσεις. Επίσης, κατά τη διάρκεια του προγράμματος, αναμείχθηκαν σε μικτές ομάδες και ετοίμασαν 10λεπτες παραστάσεις με θέμα «Are you still there?».

Κατά τη διάρκεια της παραμονής τους στη χώρα μας, μεταξύ άλλων, παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Το παιχνίδι της σφαγής»  του Ε. Ιονέσκο στο Εθνικό Θέατρο, και συμμετείχαν σε workshop με θέμα «Ποιος είναι ο ήρωάς μου», που επιμελήθηκε η σκηνοθέτης, κα Γ. Μαρκοπούλου, απόφοιτη του Σχολείου μας.

Το Σχολείο εκπροσωπήθηκε από τους/τις μαθητές/τριες Λ. Μαυρέα (Α΄4), Γ. Σμαχλίου (Α΄4) Δ. Ταξιάρχου (Α΄5), Ε. Τικοπούλου (Α΄5), Η. Γιακαμόζη (ΙΒ1), Α. Κοτρόζου (ΙΒ1), Κ. Μακρή (ΙΒ1), και την καθηγήτρια,  κα Όλγα Ποζέλη.