Ο Van Gogh συναντά τον Akira Kurosawa στην ε΄ Δημοτικού

van gogh

Oι μαθητές της ε' τάξης, κατά τη διάρκεια του Ιανουαρίου, επισκέφθηκαν την έκθεση "Van Gogh Alive" στο Μέγαρο Μουσικής. Τα παιδιά, πριν επισκεφθούν το Μέγαρο Μουσικής, συζήτησαν στην τάξη με τη δασκάλα τους των εικαστικών, κα Λ. Πέτρου, για την ιστορία του animation. Σχεδίασαν εννοιολογικούς χάρτες (mind maps) και διαγράμματα venn, διακρίνοντας ομοιότητες και διαφορές ανάμεσα στα comic που είχαν μελετήσει και δημιουργήσει στο παρελθόν ενώ εστίασαν στη λειτουργία και χρήση storyboard κατά τη διαδικασία δημιουργίας animation.

Μετά την επίσκεψη στην έκθεση, τα παιδιά παρακολούθησαν το "Crows", μέρος της ταινίας "Dreams" του Ιάπωνα σκηνοθέτη Akira Kurosawa, που σχετίζεται με το έργο του Van Gogh, και έγραψαν ένα δικό τους σενάριο, με αφορμή το ζωγραφικό έργο του Van Gogh "Wheatfield with Crows".

Στο τέλος, οι μαθητές και οι μαθήτριες εικονογράφησαν τα σενάριά τους σχεδιάζοντας ατομικά storyboards. Η δραστηριότητα ολοκληρώθηκε με τη δημιουργία ατομικών flip books.