WEB RADIO-Εκπομπή στα Γαλλικά

web_radio_ekpompi_sta_gallika

Οι μαθητές/τριες της Α΄Λυκείου, Μαριάννα Γκίνου (Α2), Νεφέλη Γιατρά (Α2),  Σοφία Παχέντη (Α2), Άρης Ασκόπουλος (A5) και Θεόδωρος Κόλμαν Α4, υπό την καθοδήγηση της καθηγήτριας του τμήματος Γαλλικών, κυρίας Ιωάννας Παπαοικονόμου, δημιούργησαν μια ποιητική ραδιοφωνική εκπομπή την οποία και ηχογράφησαν στο Γαλλικό Ινστιτούτο, τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου. Η ραδιοφωνική αυτή εκπομπή πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο μιας καινοτόμου πρωτοβουλίας του IFA σε συνεργασία με 11 γαλλόφωνα λύκεια της Αθήνας και με στόχο την εισαγωγή των μαθητών στην απαγγελία κειμένων γαλλόφωνων ποιητών για ραδιοφωνικούς σκοπούς με θέμα «Périples entre le vert et le bleu, la nature vue par les poètes francophones». Έτσι οι μαθητές μας δούλεψαν πάνω στην εκφραστική ποιητική ανάγνωση δύο κειμένων του Γάλλου μουσικό-συνθέτη, ερμηνευτή και ποιητή Georges Brassens. Ο τίτλος της εκπομπής είναι «La Méditerranée de Georges Brassens» και η εκπομπή θα μεταδοθεί την 1η Μαρτίου στο παιδαγωγικό ραδιόφωνο Athenavox του Γαλλικού Ινστιτούτου. http://audioblog.arteradio.com/post/3083946/1er_mars__florilege_en_vert_...