«Ημέρα χωρίς μάθημα»

imera_horis_mathima

Για την «Ημέρα Χωρίς Μάθημα» οι μαθητές της Α΄ Λυκείου (PreIB) του Διεθνούς Κέντρου Σπουδών, πραγματοποίησαν, τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου, έναν «αρχιτεκτονικό περίπατο» στο κέντρο της Αθήνας, με ξεναγό τον αρχιτέκτονα, κ. Μηνά Παπαδάκη.

Ο περίπατος σχεδιάστηκε με κριτήριο την αστική εξέλιξη της πόλης στη νεότερη ιστορία (μετά το 1830), έτσι ώστε οι μαθητές να είναι σε θέση να αναγνωρίζουν τα αρχιτεκτονικά χαρακτηριστικά των νεότερων κτηρίων.

Η ομάδα ξεκίνησε από την πλατεία Συντάγματος και συνέχισε στο Νομισματικό Μουσείο και στην καθολική εκκλησία του Αγίου Διονυσίου. Τέλος επισκέφθηκε το 14ο Δημοτικό σχολείο, που σχεδίασε ο Δημήτρης Πικιώνης τη δεκαετία του ’30, και συμμετείχε στο πρόγραμμα του δήμου Αθηναίων «Το Παιδί, η Πόλη, το Μνημείο»

Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσαν οι καθηγήτριες, κα Μαρία Κόντι και κα Ann Younghusband.