Το νηπιαγωγείο πάει… Δημοτικό!

ergastiri_fysikis_st_-_nipiagogeio

Μία καινοτόμος εκπαιδευτική δράση πραγματοποιήθηκε τον Δεκέμβριο στο Σχολείο. Μαθητές του Νηπιαγωγείου, παρακολούθησαν στο Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών ένα εργαστηριακό μάθημα Φυσικής από μαθητές της στ΄Δημοτικού, με θέμα «Η ατμοσφαιρική πίεση και φαινόμενα της καθημερινότητας που οφείλονται σε αυτή». Οι μαθητές της στ' χωρίστηκαν σε ομάδες και επέλεξαν τα σημεία της διδασκαλίας που ήθελαν να τονίσουν, εμπλουτίζοντας το περιεχόμενό τους με φωτογραφίες και αντίστοιχα πειράματα. Στο Εργαστήριο, τα παιδιά του Νηπιαγωγείου χωρίστηκαν επίσης σε ομάδες και οδηγήθηκαν στους πάγκους τους από την αντίστοιχη ομάδα των «εκπαιδευτών» τους. Οι «δάσκαλοι» με τη συνδρομή εντυπωσιακών πειραμάτων απέδειξαν την ύπαρξη της ατμοσφαιρικής πίεσης γύρω μας και με την προτροπή τους οι «μαθητές» τα επανέλαβαν με μεγάλη επιτυχία!