Εκπαιδευτικές επισκέψεις της β΄ Γυμνασίου

ekpaideytikes_episkepseis_v_ian_2018

Την Πέμπτη 25 Ιανουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκαν οι εκπαιδευτικές επισκέψεις του Γυμνασίου ως εξής:

• Τα τμήματα β1 και β5 επισκέφτηκαν το Καφέ Μύρτιλλο, μια κοινωνική συνεταιριστική επιχείρηση που δημιουργήθηκε με στόχο την ένταξη ατόμων με αναπηρία στην αγορά εργασίας, και  συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα.
  • Τα τμήματα β2 και β3 επισκέφτηκαν το Ελληνικό Μουσείο Αυτοκινήτων στο κέντρο της Αθήνας. Εκεί τα παιδιά ξεναγήθηκαν από τον απόφοιτο του Σχολείου, κ. Μίλτο Πατρώνη (΄03), και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Ινστιτούτου Οδικής Ασφάλειας «Πάνος Μυλωνάς».
  • Οι μαθητές/τριες του β4 παρακολούθησαν την παράσταση «Η μουσική που σταμάτησε τον πετροπόλεμο» στο θέατρο Θησείον. Μετά την παράσταση τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν με την σκηνοθέτιδα Νικορέστη Χανιωτάκη και τους ηθοποιούς.