Επίσκεψη στο Νοσοκομείο «Άγιοι Ανάργυροι»

agioi_anargiroi.jpg

Το εθελοντικό  φιλανθρωπικό πρόγραμμα του Γαλλικού Τμήματος του IB, το οποίο ξεκίνησε με το χριστουγεννιάτικο Bake Event, ολοκληρώθηκε την Πέμπτη 1/02 με την επίσκεψη ομάδας μαθητών/τριών στο νοσοκομείο «Άγιοι Ανάργυροι» στην Κηφισιά.

Η έννοια του εθελοντισμού είναι  ένας πολύ σημαντικός εκπαιδευτικός άξονας του προγράμματος International Baccalaureate. Μέσα σε αυτό το πλαίσιο το Τμήμα Γαλλικών του ΙΒ, οργάνωσε και έφερε σε πέρας το ετήσιο project “Winter Smile”. Με τα έσοδα του Christmas Bake Event οι μαθητές/τριες του Τμήματος Γαλλικών ΙΒ αγόρασαν, υλικά ζωγραφικής, ήπιας άσκησης (γιόγκα) και μουσικής έκφρασης, για την στήριξη των ασθενών με νεοπλασματικές ασθένειες που νοσηλεύονται στο νοσοκομείο «Άγιοι Ανάργυροι». Η εθελοντική οργάνωση ΠΑΜΕΜΜΑΖΙ, η οποία έχει οργανώσει και λειτουργεί  το εν λόγω πρόγραμμα στήριξης, υποδέχτηκε την ομάδα των μαθητών και συζήτησε μαζί τους  απαντώντας σε σχετικές ερωτήσεις. Στο τέλος της επίσκεψης αποφασίσθηκε η επανάληψη αυτής της επιτυχημένης συνεργασίας, μέσα από την προσωπική  εθελοντική συμμετοχή των παιδιών στις ποικίλες δραστηριότητες του ΠΑΜΕΜΜΑΖΙ.