Moraitis Cup 2018

Moraitis_cup_2018

Ο όμιλος Forensics του Σχολείου διοργάνωσε το 9o πρωτάθλημα debate, το Moraitis School Cup, στις 26 και 27 Ιανουαρίου 2018. Μαθητές και μαθήτριες από όλη την Ελλάδα διαγωνίστηκαν στην επιχειρηματολογία στην αγγλική γλώσσα για επίκαιρα και διαχρονικά ζητήματα. Στο πρωτάθλημα συμμετείχαν 85 ομάδες “senior” (από Α΄Γυμνασίου έως Γ΄Λυκείου) και 37 ομάδες “junior” (στ΄ Δημοτικού).

Φέτος το Σχολείο είχε πολλές επιτυχίες, καθώς 4 «senior» ομάδες, αποτελούμενες από τους: Αλέξανδρο Γρύλλη (β΄ Γυμνασίου) και Συμεών Ευσταθίου (β΄ Γυμνασίου), Αθηνά Μπίμπα (Α΄Λυκείου) και Νικόλ Κωνστανταροπούλου (Α΄Λυκείου), Άρη Ασκόπουλο (Α΄Λυκείου) και Φίλιππο Κουτσοδημητρόπουλο  (Β΄Λυκείου), Αλεξία Παπάτσα (Α΄Λυκείου) και Μάνο Δαούλα (IB2), προκρίθηκαν στα ημιτελικά. Στον τελικό πέρασε μία ομάδα μας, αποτελούμενη από τους Αλεξία Παπάτσα και Μάνο Δαούλα. Επίσης, ο Φίλιππος Κουτσοδημητρόπουλος αναδείχθηκε τέταρτος καλύτερος ομιλητής της διοργάνωσης και ο Μάνος Δαούλας έβδομος. Τέλος, στον τελικό του Impromptu Speaking προκρίθηκαν η Αλεξία Παπάτσα και ο Μάνος Δαούλας.

Υπεύθυνοι για την οργάνωση και προπονητές: Γ. Βλασταράς, A. Σεμένογλου, Ν. Ρομποτή, Κ. Τρούγκου και Μ. Μπαρδούνιας.