Η γιορτή του Αγίου Μαρτίνου – St. Martins Zug

Η γιορτή του Αγίου Μαρτίνου – St. Martins Zug - Κεντρική Εικόνα

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της α’ και β’ Δημοτικού, που έχουν επιλέξει ως δραστηριότητα τα Γερμανικά, αλλά και τα παιδιά του εργαστηρίου της γ’ Δημοτικού, γιόρτασαν την Ημέρα του Αγίου Μαρτίνου, όπως συνηθίζεται στη Γερμανία, την Αυστρία και την Ελβετία. Άκουσαν το σχετικό παραμύθι, που μας προβάλλει τη σπουδαιότητας της αλληλεγγύης, παρακολούθησαν στο διαδραστικό πίνακα αποσπάσματα από τον εορτασμό στις γερμανόφωνες χώρες, έμαθαν τραγούδια και κατασκεύασαν φαναράκια.  Η ενότητα αυτή ολοκληρώθηκε με μια χαρούμενη πομπή γύρω από το Σχολείο. Τα παιδιά κατέληξαν στο Νηπιαγωγείο, όπου τραγούδησαν στους μικρούς συμμαθητές τους, τους διηγήθηκαν το παραμύθι και κρέμασαν τα φαναράκια τους σε δέντρα.