Σεμινάριο για τα Μαθηματικά στο Δημοτικό

14._dim_-_epimorfosi_sta_mathimatika_vm_0.jpg

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του Σχολείου με το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου, οι εκπαιδευτικοί του Δημοτικού, την Παρασκευή 1η Δεκεμβρίου 2017 το απόγευμα, παρακολούθησαν επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα τη μεθοδολογία διδασκαλίας της νέας σειράς των βιβλίων των Μαθηματικών της Κύπρου.

Μέλη της συγγραφικής ομάδας αλλά και υψηλόβαθμα στελέχη του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού της Κύπρου ενημέρωσαν τους συναδέλφους του Δημοτικού αλλά και μέλη της Διεύθυνσης όλων των βαθμίδων του Σχολείου για διάφορα θέματα που αφορούν, μεταξύ άλλων, το διδακτικό μοντέλο των νέων εγχειριδίων αλλά και τους τρόπους οργάνωσης του ημερησίου μαθήματος. Στο τέλος της συνάντησης, οι δάσκαλοι του Δημοτικού αντάλλαξαν απόψεις με τα μέλη της συγγραφικής ομάδας εστιάζοντας σε θέματα που τους απασχολούν σε συγκεκριμένες ενότητες με στόχο την καλύτερη δυνατή αξιοποίηση του εκπαιδευτικού υλικού.