Το μέλλον του πλανήτη

to_mellon_toy_planit

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων Ισπανικών της α’ Γυμνασίου, από τις 9 έως τις 24 Νοεμβρίου, ήρθαν σε επαφή με θέματα οικολογίας, με αφορμή αντίστοιχο κεφάλαιο του βιβλίου τους.  Αρχικά ασχολήθηκαν με την κλιματική αλλαγή, με τις συνέπειες της υπερθέρμανσης της Γης και με τις δράσεις που μπορούν να αναλάβουν τα ίδια στην καθημερινή τους ζωή, ώστε να προστατεύουν τον πλανήτη. Στη συνέχεια μελέτησαν διάφορα απειλούμενα είδη ζώων, παρουσίασαν στην τάξη σχετικές εργασίες και τέλος, παρακολούθησαν την ταινία «El viaje de Unai». Η συγκεκριμένη ταινία, του Ισπανού σκηνοθέτη Antoni Candela, γυρίστηκε το 2016 και παρουσιάζει τις προσπάθειες ενός επαγγελματία φωτογράφου του περιοδικού  National Geographic να απαθανατίσει μέσα από το φακό του ένα απειλούμενο είδος ζώου ανά ήπειρο.