Παρουσίαση για την 17η Νοεμβρίου

17n

Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες του ΙΒ και του Γενικού Λυκείου παρακολούθησαν στο Θέατρο του Σχολείου εκδήλωση για την επέτειο της 17ης Νοεμβρίου 1973, την οποία επιμελήθηκε η καθηγήτρια Φιλοσοφίας του ΙΒ, κα Ελένη Δούνια.

Η παρουσίαση περιελάμβανε οπτικοακουστικό υλικό με βασικό άξονα σύντομες συνεντεύξεις των καθηγητών του Σχολείου μας, Δημήτρη Γεωργιακώδη, Ανθής Κοτσίλιου, Κώστα Αϊβαλή, Δέσποινας Μουζάκη και Κρίστυ Μαραγκάκη.

Ακούστηκαν οι ηχογραφημένες αφηγήσεις  ατόμων που βίωσαν τα χρόνια της στρατιωτικής δικτατορίας στην Ελλάδα όντας έφηβοι/έφηβες, μαθητές/μαθήτριες ή φοιτητές, με στόχο να συνδεθεί, κυρίως συναισθηματικά, το τότε με το σήμερα μέσα από τις αφηγήσεις ανθρώπων που υπήρξαν αυτόπτες μάρτυρες μιας εποχής. Ταυτόχρονα έγινε προσπάθεια να αποτυπωθεί, μέσα από αυτές τις μαρτυρίες, τόσο το πνεύμα της εποχής όσο και κάποιες πτυχές ενός συλλογικού βιώματος.