«Nowhere to hide» στο Μουσείο Μπενάκη

documenta

Το προεδρείο της μαθητικής κοινότητας και οι πρόεδροι των πέντε τμημάτων της γ’ Γυμνασίου,την Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017, παρακολούθησαν στο Μουσείο Μπενάκη το «Nowhere to hide», στο πλαίσιο του φεστιβάλ ντοκιμαντέρ για εφήβους. Η ταινία πήρε το πρώτο βραβείο στο παγκόσμιο φεστιβάλ ντοκιμαντέρ και αποτελεί ένα καθηλωτικό ταξίδι στη ζωή του νοσηλευτή και πατέρα τεσσάρων παιδιών, του Νόρι Σαρίφ, κατά τη διάρκεια πέντε ετών και δραματικών αλλαγών στο κεντρικό Ιράκ. Τα παιδιά συμμετείχαν επίσης σε συζήτηση για το προσφυγικό ζήτημα και τους τρόπους δημοσιογραφικής κάλυψης σε χώρες σε εμπόλεμη κρίση. Καλεσμένες στη συζήτηση ήταν η Αλεξάνδρα Ανδρούσου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια στο Τμήμα Εκπαίδευσης και Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία του Πανεπιστημίου Αθηνών, η Μαριάννα Οικονόμου, σκηνοθέτρια, και o δημοσιογράφος Γιάννης Παπαδόπουλος.