Tabac Rouge

Tabac Rouge - Κεντρική Εικόνα

Μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου, της β΄ και γ΄ Γυμνασίου, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν, το Σάββατο 24 Νοεμβρίου 2013, την παράσταση Tabac Rouge του James Thiérrée, στη Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών. Ο σκηνοθέτης, σκηνογράφος και χορογράφος, James Thiérrée, κατάφερε σ’ ένα θεαματικό σκηνικό, όπου μια μηχανή από καθρέπτες κινείται διαρκώς και πολλαπλασιάζει τον χώρο, να διηγηθεί την ιστορία ενός απογοητευμένου βασιλιά, ο οποίος έχει βαρεθεί το σύστημα που εξουσιάζει, όμως οι υπήκοοί του δεν τον αφήνουν να παραιτηθεί. Χάρη στη μουσική και στα θεαματικά σκηνικά, τα παιδιά απόλαυσαν μια παράσταση σπάνιας εικαστικής δύναμης. Τους μαθητές και τις μαθήτριες συνόδευσε η καθηγήτρα, κα Κ. Μαγκίνα.