Η α΄ Δημοτικού στο Μουσείο Άρτου

6._a_dim_-_moyseio_artoy

Την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου η α´ Δημοτικού επισκέφτηκε το Μουσείο Άρτου Βαρνάβα  και συμμετείχε στο διαδραστικό πρόγραμμα «Τρύγος». Σε ένα όμορφα ανακαινισμένο και ζεστό παλαιό αρχοντικό «ζωντάνεψε» η καθημερινότητα μιας άλλης εποχής. Τα παιδιά γνώρισαν τους χώρους του μουσείου, ανακαλύπτοντας  αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν στα σπίτια τους παλιά οι άνθρωποι και έμαθαν τη χρησιμότητά τους! Επίσης, ζύμωσαν, έπλασαν και έψησαν κουλουράκια, τα οποία και έφεραν στο Σχολείο!

Ο τρύγος, όμως, υπήρξε η συναρπαστικότερη στιγμή για τα παιδιά! Φόρεσαν ψάθινα καπέλα, πήραν τα κοφινάκια τους, τα γέμισαν σταφύλια, τα μετέφεραν στο πατητήρι και , πατώντας τα, είδαν πώς βγαίνει ο μούστος, αλλά και πώς μπορούμε να τον αξιοποιήσουμε. Μια αξέχαστη εμπειρία για τα "πρωτάκια" μας σ´ αυτή την πρώτη τους εκπαιδευτική επίσκεψη στο Δημοτικό Σχολείο.