Η Γιορτή της 28ης Οκτωβρίου στο μεγάλο Δημοτικό

ethniki_giorti_d-st_vm

Οι μαθητές των τάξεων της δ’, ε’ και στ’ Δημοτικού συγκεντρώθηκαν την 25η του Οκτωβρίου στο Θέατρο του Σχολείου για τον εορτασμό της επετείου του ΟΧΙ. Τη γιορτή ετοίμασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του ε3 μαζί με τον δάσκαλό τους, κ. Α. Κανδαράκη. Η ομιλία του δασκάλου στηρίχτηκε σε ιστορικές πηγές της εποχής που προβάλλονταν στην οθόνη, ενώ οι μαθητές παρουσίασαν μαρτυρίες Ελλήνων στρατιωτών από το μέτωπο. Ξεχωριστή μνεία έγινε στα κατορθώματα των Ελλήνων στρατιωτών στο αλβανικό μέτωπο, καθώς επίσης και στις συνέπειες του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου.

Επιπλέον, δύο μαθήτριες του ε3 ερμήνευσαν στη σκηνή του θεάτρου απόσπασμα από την ταινία του Τσάρλι Τσάπλιν «Ο Μεγάλος Δικτάτωρ» ενώ όλοι οι  μαθητές του τμήματος παρουσίασαν ως θεατρικό δρώμενο διασκευή του ποιήματος «Όταν ήρθαν να πάρουν…» του Martin Niemöller. Το πρόγραμμα επίσης περιλάμβανε αντιπολεμικά τραγούδια σημαντικών  Ελλήνων και ξένων δημιουργών τα οποία ερμήνευσαν τα παιδιά του Δημοτικού με την επιμέλεια των δασκάλων της μουσικής, κ. Γ. Αντωνόπουλου και κυρίας Δ. Μιχαήλ.

Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό 'Υμνο και την αποχώρηση της σημαίας.