Μαθαίνουμε παίζοντας

mathainoyme_paizontas

Την Πέμπτη 19 Οκτωβρίου 2017, τα ξενόγλωσσα τμήματα του Δημοτικού συμμετείχαν στην «Grande Lessive», τη διεθνή καλλιτεχνική εκδήλωση που διοργανώνεται στο Σχολείο μας από το τμήμα Γαλλικών. Σε αυτό το πλαίσιο οι μαθητές και οι μαθήτριες της α’ Δημοτικού που μαθαίνουν Γαλλικά και Γερμανικά απέδωσαν με τον δικό τους τρόπο στο χαρτί το φετινό θέμα της εκδήλωσης.  Έπαιξαν επίσης ένα γλωσσικό πινγκ-πονγκ, ανταλλάσσοντας χαιρετισμούς, ονόματα χρωμάτων καθώς και τραγούδια. Έτσι συνειδητοποίησαν παίζοντας τις ομοιότητες και τις διαφορές μεταξύ των γλωσσών που μαθαίνουν. Η διαφορετική αυτή συνεργασία και ανταλλαγή γνώσεων ολοκληρώθηκε με έναν διαγλωσσικό διαγωνισμό και πολλές αναμνηστικές φωτογραφίες.