Hackathon, Hacking Marathon in Computing

hackathon

Η ομάδα Computer Science Higher Level του τμήματος ΙΒ της Σχολής Μωραΐτη, εργάστηκε επί 30 συνεχόμενες ώρες στη διάρκεια του διαγωνισμού Hackathon (Hacking Marathon in Computing), ο οποίος διεξήχθη στο St. Catherine's School. Οι μαθητές μας κατέλαβαν την τρίτη θέση και το πρόγραμμα το οποίο πρότειναν έλαβε πολύ καλές κριτικές.

Η ομάδα απαρτιζόταν από τους μαθητές του ΙΒ2 Γιώργο Λαδικό, Βασίλη Μαγγίνα, Ισίδωρο Παγώνα, Ερρίκο Τσεζάνα και την μαθήτρια του ΙΒ1 Ουρανία Στουραίτη.

Το πρόγραμμα που έστησαν τα παιδιά αφορούσε τα Κέντρα Φιλοξενίας Προσφύγων, καθώς και την ανακατανομή τους με βάση την εθνικότητα, το φύλο κτλ. Να σημειωθεί ότι τα  κέντρα αυτά είναι διανεμημένα σε όλη την Ελλάδα. Το προτεινόμενο πρόγραμμα μπορεί να λειτουργήσει σε πραγματικό χρόνο μέσω διαδραστικού χάρτη. Με τον τρόπο αυτό επιτυγχάνονται γρήγορες και άμεσες λύσεις. Η πρόταση των μαθητών μας αποδείχτηκε εύκολη στην εφαρμογή της, λειτουργική και ευέλικτη.