Erasmus+ στο Τιρόλο

maxresdefault

Η τελευταία συνάντηση καθηγητών/τριών στο πλαίσιο του 3ετούς προγράμματος Erasmus+ του Τμήματος Γερμανικών με θέμα «Our chances in Europe, Unsere chancen in Europa» πραγματοποιήθηκε από τις 3 έως τις 7 Οκτωβρίου 2017 στο Bruneck της Ιταλίας. Η συνάντηση είχε απολογιστικό χαρακτήρα. Το Σχολείο και το τμήμα Γερμανικών εκπροσώπησε η κα Ν. Κοντιάδη. Στο πρόγραμμα στο οποίο έλαβαν μέρος μαθητές και μαθήτριες του Λυκείου, από το 2014 έως το 2017, δόθηκε η δυνατότητα τόσο στα παιδιά όσο και στους καθηγητές/τριες να συναντήσουν συνομήλικους και συναδέλφους από 4 ευρωπαϊκές χώρες και να γνωρίσουν τις ευκαιρίες που τους προσφέρει η Ευρωπαϊκή Ένωση τόσο στον εκπαιδευτικό όσο και στον επαγγελματικό τομέα.