Spetses Mini Marathon

Για έκτη συνεχόμενη χρονιά το Σχολείο συμμετείχε στην αθλητική εκδήλωση Spetses Mini Marathon (5 χλμ. τρέξιμο ή περπάτημα), που για τους μαθητές του IB έχει εξελιχθεί σε μια μορφή αθλητικού θεσμού.

Το τριήμερο από 6 έως 8 Οκτωβρίου, 34 μαθητές από το ΙΒ της Σχολής Μωραΐτη και 2 μαθητές από το Κεντρικό Σχολείο, βρέθηκαν στο νησί των Σπετσών για την καθιερωμένη πια συμμετοχή στο «Spetses Mini Marathon». Το Σάββατο 7/10 όλοι οι μαθητές παρακολούθησαν τον κολυμβητικό αγώνα των 3χλμ. (Κόστα-Σπέτσες) στον οποίο συμμετείχε ο Αλέξανδρος Ρουσόπουλος, μαθητής του ΙΒ, και τερμάτισε 23ος στην ηλικιακή του κατηγορία (0-29ετών), πετυχαίνοντας μια πολύ καλή εμφάνιση. Επίσης, την Κυριακή όλα τα παιδιά καθώς και οι συνοδοί καθηγητές τους, Κων/νος Συκιώτης, Mary Dever και Anne Younghusband, έτρεξαν ή περπάτησαν την απόσταση των 5 χλμ.