Eθελοντικός καθαρισμός του υγρότοπου Βραυρώνας

vravrona8oct2017

Το Σχολείο μας σε συνεργασία με την Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία οργάνωσε εθελοντικό καθαρισμό του υγρότοπου Βραυρώνας (Αττική), την Κυριακή 8 Οκτωβρίου 2017, ο οποίος συνδυάστηκε με την «Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών».

Εκτός από τους/τις μαθητές/τριες, συμμετείχαν γονείς, απόφοιτοι αλλά και εκπαιδευτικοί του Σχολείου.

Όλοι/ες εργάστηκαν με κέφι και συνέπεια ώστε να καθαριστεί ο σημαντικός υγρότοπος από τα απορρίμματα που διαρκώς τον επιβαρύνουν. Στο τέλος είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν την επανένταξη στο φυσικό περιβάλλον αποθεραπευμένων πουλιών που περιέθαλψε το κέντρο ΑΝΙΜΑ, καθώς και τις δραστηριότητες που οργάνωσε η Ελληνική Ορνιθολογική Εταιρεία για την Ευρωπαϊκή Γιορτή Πουλιών 2017 (Eurobirdwatch).