Λογοτεχνικός Περίπατος 2017

logotehnikos_peripatos_2017

Το Σάββατο 16 Σεπτεμβρίου 2017 το Ινστιτούτο ÖSD Ελλάδας-Σχολής Μωραΐτη, σε συνεργασία με την Αυστριακή Πρεσβεία, συμμετείχε στον 4ο Λογοτεχνικό Περίπατο που διοργάνωσε η Ένωση Μορφωτικών Ινστιτούτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης (EUNIC) στη Στοά του Βιβλίου.

Η Αυστρία παρουσίασε το αγαπημένο παιδικό βιβλίο  Das kleine Ich bin ich (To μικρό Εγώ είμαι εγώ) της Αυστριακής συγγραφέως Mira Lobe.

Το βιβλίο παρουσίασε και σχολίασε η κυρία Καλαντζή-Αζίζι, ομότιμη καθηγήτρια Κλινικής Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών, ενώ οι ηθοποιοί Αντιγόνη Δούμου και Άλεξ Κάβδας (απόφοιτος του 2002) ερμήνευσαν αποσπάσματα του βιβλίου στα Ελληνικά και Γερμανικά αντίστοιχα. Η κα Ειρήνη Νικολάου, καθηγήτρια του τμήματος Γερμανικών, ήταν υπεύθυνη για την οργάνωση της εκδήλωσης και τον συντονισμό της συζήτησης.