«Peace One Day»

«Peace One Day» - Κεντρική Εικόνα

Το Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2013, πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο η εκδήλωση «One day One dance”. Η εκδήλωση αυτή διοργανώνεται σε διάφορα μέρη του κόσμου και προωθείται από τη μη κερδοσκοπική οργάνωση

«Peace One Day», η οποία αγωνίζεται μέσω αυτής της διοργάνωσης να θεσμοθετήσει την 21η Σεπτεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης. Την ευθύνη της οργάνωσης είχαν οι μαθήτριες της Β΄ Λυκείου και του IB1, Στεφανία Κασούνη και Βασιλική Εμίρη.

Αυτό που απασχολεί κυρίως την «Peace One Day», είναι όχι τόσο ο σχετικός χαρακτηρισμός της συγκεκριμένης ημερομηνίας, αλλά η ουσία του πράγματος, δηλαδή να καθιερωθεί ως μια ημέρα παγκόσμιας ενότητας και συνεργασίας. Μέχρι τώρα δεν είχε πραγματοποιηθεί στην Ελλάδα κάτι αντίστοιχο. Στόχος της συγκεκριμένης εκδήλωσης στο Σχολείο ήταν να συγκεντρωθεί πολύς κόσμος στον ίδιο χώρο, να χορέψουν όλοι μαζί για την Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης και να γίνει γνωστό  το έργο της οργάνωσης. Στην εκδήλωση λειτούργησε και bazaar με χειροποίητα αντικείμενα ώστε να συγκεντρωθούν χρήματα για την οργάνωση. Το ποσό που παραδόθηκε στην «Peace One Day» ήταν 230 ευρώ.