Το πείραμα του Ερατοσθένη από την Α’ Λυκείου

peirama_ypologismoy_aktinas_gis_apo_a_lykeioy

Oι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' Λυκείου του Διεθνούς Κέντρου Σπουδών της Σχολής Μωραΐτη την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας (20 Μαρτίου), συμμετέχοντας σε πανελλήνια δράση υποστηριζόμενη από το Υπουργείο Παιδείας και άλλους φορείς, πραγματοποίησαν το πείραμα του Ερατοσθένη με στόχο τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης. Τα παιδιά, χωρισμένα σε ομάδες, μέτρησαν το μήκος της σκιάς κατακόρυφων ράβδων ή νημάτων στάθμης και στη συνέχεια υπολόγισαν την ακτίνα της Γης με τη μέθοδο που εφάρμοσε ο Ερατοσθένης το 240 πΧ. Οι μετρήσεις των παιδιών ήταν πολύ ακριβείς και τα αποτελέσματα είχαν σχετικό σφάλμα που κυμαίνονταν από 0.8 % έως 1.7%. Τη συγκεκριμένη δράση συντόνισε ο καθηγητής Φυσικής, κ. Δ. Γεωργιακώδης.