Επιτυχίες στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας

Επιτυχίες στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας - Κεντρική Εικόνα

Μαθητές  και μαθήτριες της Α’, Β΄, Γ’ Γενικού Λυκείου και του ΙΒ1 συμμετείχαν στην 1η φάση του 10ουΠανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Βιολογίας, το Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2014, και σύμφωνα με τα αποτελέσματα της 15ης Μαρτίου σημείωσαν τις παρακάτω επιτυχίες:

Ο μαθητής της Α’ Λυκείου Δημήτρης Γιαννής  κατέλαβε τη 2η θέση και απέκτησε το δικαίωμα να διατηρήσει τον βαθμό του στον διαγωνισμό της επόμενης χρονιάς ως μαθητής  της Β’ Λυκείου.

Ο μαθητής της Β’ Λυκείου Λαμπίρης Ηλίας - Αλέξανδρος  κατέλαβε την 5η θέση και απέκτησε το δικαίωμα να διαγωνισθεί απευθείας στη 2η φάση του διαγωνισμού της επόμενης χρονιάς, ως μαθητής της Γ΄ Λυκείου.

Ο μαθητής της Γ’ Λυκείου Δημάκης Παναγιώτης, ο οποίος στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας  2013 είχε αποκτήσει το δικαίωμα να διαγωνισθεί απευθείας στη 2η φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού 2014, θα διαγωνισθεί το Σάββατο 29 Μαρτίου. Οι 12 πρώτοι θα διαγωνισθούν στην 3η φάση του διαγωνισμού από την οποία θα επιλεγούν οι 4 μαθητές οι οποίοι θα εκπροσωπήσουν τη χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας, τον Ιούλιο του 2014 στο Μπαλί της Ινδονησίας.

Παράλληλα, το Σάββατο 29 Μαρτίου θα βραβευτούν οι μαθητές που διακρίθηκαν στην 1η φάση του διαγωνισμού.

Ο Πανελλήνιος Διαγωνισμός Βιολογίας, που διεξάγεται σε σύνδεση με τη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (International Biology Olymbiad, IBO), έχει σκοπό αφενός μεν τη βράβευση  ταλαντούχων μαθητών που ενδιαφέρονται ιδιαίτερα για τη Βιολογία και  αφετέρου την επιλογή μαθητών της Γ’ Λυκείου που θα συγκροτήσουν την Ελληνική ομάδα.

Συγχαρητήρια σε όλους τους/τις μαθητές/τριες του Σχολείου μας που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό.