Βράβευση «Οικολογικών Σχολείων»

Βράβευση «Οικολογικών Σχολείων» - Κεντρική Εικόνα

Το Δημοτικό και Γυμνάσιο του Σχολείου επιβραβεύτηκαν για τις περιβαλλοντικές δραστηριότητές τους λαμβάνοντας για δεύτερη φορά τη σημαία των «Οικολογικών Σχολείων». Bραβεύτηκε επίσης και το Λύκειο για τις επιτυχημένες και πρωτότυπες δράσεις που υλοποιήθηκαν κατά τη σχολική χρονιά 2012-2013.

Η εκδήλωση βράβευσης των «Οικολογικών Σχολείων» πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 15 Μαρτίου 2014 στο κατάμεστο αμφιθέατρο του Μουσείου Μπενάκη Το δίκτυο «Eco-schools» συντονίζεται διεθνώς από το FEE-Foundation for Environmental Education. Στόχος του Προγράμματος είναι η ευαισθητοποίηση, η εκπαίδευση και η αλλαγή στάσης των μαθητών σε θέματα που αφορούν στο περιβάλλον. Τα παιδιά ενθαρρύνονται να συμμετάσχουν στη λήψη αποφάσεων, στον σχεδιασμό και στην εφαρμογή δράσεων που σχετίζονται με το περιβάλλον και την προστασία του. Ενθαρρύνει, επίσης, τη συνεργασία μεταξύ μαθητών, καθηγητών, γονέων και της τοπικής κοινωνίας για την επίτευξη αποτελεσματικότερης περιβαλλοντικής δράσης.