Η α΄ τάξη στον «ΑΡΧΕΛΩΝ»

a_dim_-_arhelon_vm

Το μήνα Μάρτιο η α’ τάξη του Δημοτικού επισκέφθηκε το Κέντρο Διάσωσης Θαλασσίων χελωνών «ΑΡΧΕΛΩΝ», στη Γλυφάδα.

Σκοπός του κέντρου είναι η μελέτη και η προστασία των θαλάσσιων χελωνών και των βιοτόπων τους στην Ελλάδα, η περίθαλψη και η απελευθέρωση των χελωνών και η ευαισθητοποίηση του κοινού. Η παρουσίαση για τους μαθητές και τις μαθήτριες οργανώθηκε στον εκθεσιακό χώρο των εγκαταστάσεων του Κέντρου. Εκεί ενημερώθηκαν για ποικίλα θέματα που αφορούν την ζωή και τους κινδύνους που απειλούν τις θαλάσσιες χελώνες. Επίσης, τα παιδιά παρατήρησαν από κοντά το σημαντικό έργο των εθελοντών που φροντίζουν και περιθάλπουν τις τραυματισμένες χελώνες. Γυρίζοντας στο Σχολείο ζωγράφισαν και έγραψαν για τις εντυπώσεις τους από αυτή την ενδιαφέρουσα επίσκεψη.