1η Θέση στις Θετικές Επιστήμες

1η Θέση στις Θετικές Επιστήμες - Κεντρική Εικόνα

Για μια ακόμη χρονιά, η Σχολή Μωραΐτη κατέλαβε την 1η θέση στον Περιφερειακό Διαγωνισμό Θετικών Επιστημών EUSO (Βιολογία, Χημεία και Φυσική) και προκρίθηκε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό.

Την ομάδα αποτελούν η Χλόη Παπαδάκη (IB1), ο Άρις Παπαδόπουλος (IB1) και ο Πάρις Παναγιωτόπουλος (Β΄ Λυκείου) και υπεύθυνοι για την προετοιμασία της είναι οι εκπαιδευτικοί Λ. Νεοκοσμίδης, Ε. Χαϊντούτη και Γ. Μαζαράκου. EUSO είναι τα αρχικά: European Union Science Olympiad (Facebook page) και αποτελεί τον κορυφαίο Διαγωνισμό Θετικών Επιστημών στην Ευρώπη. Στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα προκρίνονται 2 ομάδες από κάθε χώρα. Η Σχολή Μωραΐτη το 2011 είχε εκπροσωπήσει την χώρα μας και είχε λάβει το χάλκινο μετάλλιο στην Ευρώπη.