Επίσκεψη στην αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης

episkepsi_stin_antiprosopeia_tis_ee

Στις 14 Φεβρουαρίου 2017 το προεδρείο της μαθητικής κοινότητας του Γυμνασίου και οι εκπρόσωποι των τμημάτων επισκέφτηκαν την ελληνική αντιπροσωπεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας των θεσμικών οργάνων, τις αρμοδιότητες, τις εκπαιδευτικές πολιτικές της Ε.Ε. και τον τρόπο λήψης αποφάσεων. Επιπλέον, συζήτησαν με τον Αναπληρωτή Επικεφαλής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής στην Ελλάδα, κ. Άρη Περουλάκη, για την κατάσταση της Ε.Ε. και ειδικότερα για το Brexit και το προσφυγικό ζήτημα. Οι πολύ ενδιαφέρουσες ερωτήσεις των παιδιών επικεντρώθηκαν στις δυνατότητες επιρροής των πολιτών στην ευρωπαϊκή πολιτική, στις αρχές και το μέλλον της.

Όπως χαρακτηριστικά σχολίασαν οι υπεύθυνοι της αντιπροσωπείας «εντυπωσιακό ήταν το επίπεδο και η ετοιμότητα των μαθητών/τριών να αντιμετωπίσουν μεγάλα και μικρά θέματα χωρίς φόβο αλλά με πάθος και οξυδέρκεια».