Παρουσίαση για τα πειράματα σε ζώα

peiramata_se_zoa

Στην πρωινή συγκέντρωση του Γυμνασίου, την Τρίτη 21 Φεβρουαρίου 2017, προσκλήθηκε από τη Φιλοζωική Ομάδα του Σχολείου η κα Ελίζα Δημητρά, για μια παρουσίαση με θέμα την καταπάτηση των δικαιωμάτων των ζώων, μέσω της διεξαγωγής πειραμάτων σε αυτά.

Η κα Δημητρά έχει κάνει τις μεταπτυχιακές σπουδές της με αντικείμενο τη διατήρηση της Βιοποικιλότητας και ασχολείται ενεργά με την περιβαλλοντική εκπαίδευση.

Στην ομιλία της, αφού έκανε μια αναδρομή στην ιστορία των πειραμάτων που έχουν διεξαχθεί σε ζώα αλλά -σε κάποιες περιπτώσεις- και σε ανθρώπινους οργανισμούς, κατέληξε ότι στην εποχή μας, με την εξέλιξη της τεχνολογίας, μπορούν να χρησιμοποιηθούν εναλλακτικές μέθοδοι, έτσι ώστε οι επιστήμονες να συνεχίζουν να πειραματίζονται, χωρίς όμως να υποφέρουν πλέον τα ζώα.

Η κα Δημητρά έκλεισε την ομιλία της προτρέποντας τα παιδιά να προτιμούν προϊόντα για την παραγωγή των οποίων ΔΕΝ έχουν γίνει πειράματα σε ζώα και να διεκδικήσουν την απαγόρευση του ψυχολογικού και σωματικού βασανισμού των ζώων.