O κ. Β. Ανδρικόπουλος της Olympic Brewery στο ΙΒ

_mr_andrikopoulos

Το ΙΒ Diploma program της Σχολής Μωραΐτη είχε τη χαρά και την τιμή να φιλοξενήσει τον κ. Βασίλη Ανδρικόπουλο, COO & Vice Chairman της εταιρίας Οlympic Brewery S.A. – Carlsberg group, τη Δευτέρα 20 Φεβρουαρίου σε μια διαδραστική παρουσίαση με θέμα “Mergers & Acquisitions”. Η εκδήλωση διοργανώθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος Business & Management με υπεύθυνη την κυρία Μαντώ Χαρχαλάκη και με τη συνδρομή των μαθητών του IB2, Νικόλα Παπαδάκη και Χρήστου Σίμωση, και την παρακολούθησαν σαράντα δύο μαθητές και μαθήτριες. Η ομιλία βασίστηκε στην πρόσφατη συγχώνευση της Δανέζικης πολυεθνικής εταιρείας Carlsberg με την ελληνική εταιρεία Olympic Brewery και  επικεντρώθηκε σε θέματα όπως: οι στρατηγικοί στόχοι της συγχώνευσης, οι αναμενόμενες συνέργειες, η διαδικασία των διαπραγματεύσεων, τα εμπορικά οφέλη, καθώς και οι δυσκολίες στο επίπεδο της διοίκησης-διαχείρισης του ανθρώπινου δυναμικού. Ακολούθησε συζήτηση αναφορικά με τις ευκαιρίες και τις σοβαρές προκλήσεις που δημιουργούν οι εταιρικές συγχωνεύσεις στη στρατηγική επέκτασης και ανάπτυξής τους.