Πρόκριση στον τελικό Debate του Cambridge

icyd

Ο Όμιλος Forensics του Σχολείου συμμετείχε στην προκριματική φάση του πρωταθλήματος International Competition for Young Debaters (ICYD), που διεξήχθη στο Campion school το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου. Το Σχολείο εκπροσώπησαν 9 ομάδες, από τις οποίες οι 3 (Φίλιππος Κουτσοδημητρόπουλος (Α' Λυκείου) και Άρης Ασκόπουλος (γ΄ Γυμνασίου), Γουλιέλμος Λαγκαδάς και Σπύρος Σπυρομίλιος (β΄ Γυμνασίου), Νίκος Καλύβας και Στέφανος Καρράς (β΄ Γυμνασίου) προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση. Η ομάδα του Φίλιππου και του Άρη προκρίθηκε στον παγκόσμιο γύρο που θα πραγματοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο του Cambridge τον Μάιο.

Το Σχολείο μας θα εκπροσωπηθεί στην τελική φάση για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά! Παράλληλα, η μαθήτρια της γ' Γυμνασίου, Κλεοπάτρα Δημητροπούλου, αναδείχθηκε ανάμεσα στους καλύτερους ομιλητές αυτού του πρωταθλήματος. Το ICYD διοργανώνεται κάθε χρόνο και απευθύνεται σε μαθητές/τριες από 11 εώς 15 ετών.

Υπεύθυνοι Ομίλου: Γ. Βλασταράς, Χ. Μυστακέλλης, Τ. Ρομποτή, Μ. Ρούσση, Κ. Τρούγκου