Η α΄Δημοτικού στο Μουσείο Μπενάκη

ad_sto_mouseio_mpenaki

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της α΄τάξης επισκέφθηκαν την πινακοθήκη του σημαντικού Έλληνα καλλιτέχνη Νίκου Χατζηκυριάκου-Γκίκα. Οι επισκέψεις έγιναν κατά τη διάρκεια των μηνών Δεκεμβρίου-Ιανουαρίου.

Αρχικά, τα παιδιά προετοιμάστηκαν στην τάξη για την επίσκεψη. Είδαν πίνακες του ζωγράφου και συζήτησαν γι΄αυτούς ενώ άκουσαν αφηγήσεις από τις σημειώσεις του μικρού «Νικολή».  Είχαν, έτσι, την ευκαιρία να δουν πώς οι αναμνήσεις του ζωγράφου από την παιδική του ηλικία αποτέλεσαν έμπνευση για το έργο του.

Στη συνέχεια, παρακολούθησαν στον χώρο του μουσείου το ειδικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα και περιηγήθηκαν το σπίτι του καλλιτέχνη, το ευρύχωρο εργαστήρι και τη βιβλιοθήκη του, αλλά και τη μόνιμη έκθεση με έργα αντιπροσωπευτικά της πολυδιάστατης τέχνης του.

Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες του Σχολείου συμμετείχαν με ενδιαφέρον στην ξενάγηση και έγιναν και αυτοί καλλιτέχνες, αφού ζωγράφισαν τα δικά τους έργα ακολουθώντας την τεχνοτροπία του ζωγράφου.