Εξόρμηση της Περιβαλλοντικής Ομάδας Γυμνασίου

Εξόρμηση της Περιβαλλοντικής Ομάδας Γυμνασίου - Κεντρική Εικόνα

Την Κυριακή 9 Μαρτίου 2014 η Περιβαλλοντική Ομάδα Γυμνασίου οργάνωσε ειδική βιωματική εξόρμηση στην ΒΑ Αττική και στην Ερέτρια, στο πλαίσιο του ετήσιου προγράμματος Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης το οποίο έχει αναλάβει η ομάδα με κεντρικό θέμα «βιώσιμη κατανάλωση και θάλασσα».

Για τη μετακίνηση μεταξύ των λιμανιών της Σκάλας Ωρωπού και των Αγ. Αποστόλων χρησιμοποιήθηκαν ποδήλατα, ενώ η μετάβαση στην Ερέτρια έγινε ακτοπλοϊκώς με ferry boat.

Ειδικότερο ζήτημα που απασχόλησε τους/τις μαθητές/τριες ήταν η βιώσιμη αλιεία. Τα παιδιά χρησιμοποίησαν το ερωτηματολόγιο που είχαν ετοιμάσει σε προηγούμενες συναντήσεις τους προκειμένου να διερευνήσουν τη στάση των αλιέων απέναντι στα σύγχρονα προβλήματα της υπεραλίευσης και της κατάρρευσης των αλιευμάτων.

Παράλληλα, οι μαθητές/τριες χρησιμοποίησαν το μικρό βιβλίο-οδηγό που είχαν ετοιμάσει προκειμένου να ελέγχεται το μήκος των ψαριών που διακινούνται στην αγορά. Το «ελάχιστο μήκος ψαριών προς αλίευση» αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα διαχειριστικά μέτρα για την προστασία των ιχθυοαποθεμάτων, καθώς στηρίζεται στην αρχή της κατανάλωσης ψαριών που έχουν γεννήσει τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους.

Τέλος, τα παιδιά ψάρεψαν στη θάλασσα της Ερέτριας με νόμιμα αλιευτικά μέσα και με γνώμονα τους περιορισμούς στην αλίευση μικρόσωμων ψαριών.

Την ομάδα συνόδευσαν  η καθηγήτρια κα Ι. Πρωτοπαπά και ο καθηγητής κ. Π. Λατσούδης.