Εισήγηση σε μαθητικό συνέδριο Φιλοσοφίας

synedrio_filosofias

Ομάδα μαθητών/τριών του Σχολείου μας έλαβε μέρος με εισήγηση στο μαθητικό συνέδριο για τον Αριστοτέλη, που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Δ.Ε. Β΄Αθήνας και την Ελληνογαλλική Σχολή Eugene Delacroix. Θέμα της εισήγησης των παιδιών ήταν «Πλάτων και Αριστοτέλης: Σύγκριση των οντολογικών και γνωσιολογικών θέσεων των δύο φιλοσόφων». Η παρουσίαση της εισήγησης στο πλαίσιο του συνεδρίου, που πραγματοποιήθηκε στο κεντρικό αμφιθέατρο του Γαλλικού Ινστιτούτου, συγκέντρωσε επαινετικά σχόλια από τους διοργανωτές και τους παρισταμένους καθηγητές. Την ομάδα των εισηγητών-μαθητών αποτέλεσαν οι: Κωνσταντίνος-Μάριος Κωνσταντίνου (ΙΒ1), Βασιλική Πουλά (ΙΒ1), Μιράντα Μαυρέα (Β1) και Μαρίνα Ανδριωτάκη (Β2), με την συνδρομή της Δ. Στρόμπολα (Β1). Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στις 9 Δεκεμβρίου 2016. Την ευθύνη της καθοδήγησης των παιδιών είχε η υποδιευθύντρια του Λυκείου κα Α. Τρύφωνα.