Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης

Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης - Κεντρική Εικόνα

Την Τρίτη 8 Οκτωβρίου 2013 παρουσιάστηκε το πρόγραμμα της Περιβαλλοντικής Ομάδας Γυμνασίου Σχολής Μωραΐτη «Υπεύθυνη κατανάλωση και απορρίμματα στη θάλασσα» σε επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών στο ΓΕΛ Φιλοθέης.

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε τη σχολική χρονιά 2012-2013. Παρουσιάστηκε στην ενότητα «Καλές πρακτικές που αναδείχθηκαν μέσα από προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» και στο πλαίσιο των εκδηλώσεων που οργάνωσε η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β΄Αθήνας, δια της Υπευθύνου Π.Ε., για την «Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» σε συνεργασία με τα σχολεία που συμμετείχαν.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η 2η εβδομάδα του Οκτωβρίου καθιερώθηκε από φέτος ως «Εβδομάδα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης» από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων προκειμένου να αναδείξει και να καλλιεργήσει την ιδιαίτερη σημασία της αγωγής για το περιβάλλον στο σχολείο.