Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP Science

symmetohi_sto_eyropaiko_programma_peep_science

Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Peep Science πραγματοποιήθηκε στο Colegiul National Iulia Hasdeu, στο Βουκουρέστι, την εβδομάδα 13-19 Νοεμβρίου. Το Σχολείο μας συμμετείχε με αντιπροσωπεία πέντε μαθητών και μαθητριών της Β’ Λυκείου και του ΙΒ1, που φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες μαθητών/τριών του παραπάνω σχολείου.

Εκτός από τη διοργανώτρια Ρουμανία και την Ελλάδα συμμετείχαν επίσης η Ολλανδία και η Σλοβακία. Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες σχετικά με το θέμα «Urban Architecture between Traditionalism and Modernism». Επίσης, συμμετείχαν σε ποικίλα εργαστήρια αρχιτεκτονικής, ξεναγήθηκαν και παρακολούθησαν διάλεξη στο Τμήμα Αρχιτεκτονικής στο Πανεπιστήμιο του Βουκουρεστίου και επισκέφτηκαν το Μουσείο Αρχιτεκτονικής της πόλης και το Σπίτι του Λαού. Τέλος, ταξίδεψαν και περιηγήθηκαν την ορεινή και γραφική πόλη Brasov.

Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο μας προετοίμασε και συνόδευσε η καθηγήτρια κα Μαρίνα Σταμπολή.