Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα PEEP Culture

siteeyropaiko_programma_peep_culture

Στο Ευρωπαϊκό πρόγραμμα PEEP Culture το Σχολείο μας συμμετείχε με πέντε μαθήτριες της Α΄, Β΄Λυκείου και του ΙΒ1. Το PEEP Culture πραγματοποιήθηκε από τις 13 έως τις 19 Νοεμβρίου στο Illyes Gyula Gimnazium, στο Budaors, στη Βουδαπέστη, και τα παιδιά φιλοξενήθηκαν σε οικογένειες μαθητών/τριών που φοιτούν στο παραπάνω σχολείο.

Εκτός από τη διοργανώτρια Ουγγαρία και την Ελλάδα πήραν μέρος στο συγκεκριμένο πρόγραμμα η Ολλανδία και η Ρωσία με αντίστοιχους αριθμούς μαθητών/τριών. Όλες οι εθνικές ομάδες παρουσίασαν εργασίες με θέμα «Eθνική ή Διεθνής κουλτούρα». Επίσης, οι διεθνείς ομάδες που διαμορφώθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος συμμετείχαν σε δημιουργικά εργαστήρια φωτογραφίας, animation και κεραμικής. Τέλος, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στη Βουδαπέστη, το Kodak Filmpark και την Κρατική Όπερα της Ουγγαρίας, όπου παρακολούθησαν την παράσταση Faust του Ch. Gounod.

Την ομάδα που αντιπροσώπευσε το Σχολείο μας προετοίμασε και συνόδευσε ο καθηγητής κ. Στράτος Μυρογιάννης.