Η ε΄ Δημοτικού στο Ίδρυμα Ευγενίδου

e_dim_-_eygenideio

Οι μαθητές/τριες της ε΄ Δημοτικού,  στις 7 και 14 Νοεμβρίου 2016, επισκέφτηκαν το Ίδρυμα Ευγενίδου και συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα 7 κλειδιά» που εστιάζει στην παραγωγική ιστορία του τόπου μας.

Ποιο είναι το σκληρότερο υλικό στη φύση;

Ποιες πηγές ενέργειας βοηθούν στην παραγωγική διαδικασία;

Οι απαντήσεις σε αυτές και άλλες απορίες των παιδιών που έχουν προκύψει στο μάθημα της Φυσικής, δόθηκαν στο διαδραστικό αυτό πρόγραμμα που έχει στόχο να γνωρίσουν τα παιδιά βασικές πρώτες ύλες όπως το λάδι, το μετάξι, το μάρμαρο και σταδιακά να αντιληφθούν τις χρήσεις αλλά και τη σημασία τους στην παραδοσιακή τεχνολογία και τη βιομηχανική ανάπτυξη.

Παράλληλα, οι μαθητές και οι μαθήτριες εξασκήθηκαν στην αναζήτηση πληροφοριών τόσο από το διαδίκτυο όσο και από τη Βιβλιοθήκη του Ιδρύματος. Με παιχνίδια γνώσεων και μέσα από μία έξυπνη διαδρομή με γρίφους, αινίγματα και πειράματα, τα παιδιά εξοικειώθηκαν με τις διαδικασίες και τους μηχανισμούς του τεχνολογικού  πολιτισμού.