Erasmus +. Το Τμήμα Γερμανικών στη Λιθουανία

erasmus-lithoyania

Στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus +, στο οποίο συμμετέχει το Γερμανικό τμήμα από τον Οκτώβριο του 2014, πραγματοποιήθηκε η τρίτη συνάντηση εκπαιδευτικών  στο Kelme της Λιθουανίας από τις 24 έως τις 29 Οκτωβρίου 2016.

Σκοπός της συνεργασίας ήταν η αξιολόγηση των εργασιών και της πορείας του προγράμματος, καθώς  και ο προγραμματισμός της επόμενης συνάντησης τον Απρίλιο στην Αθήνα, όπου και θα ολοκληρωθεί  το πρόγραμμα.

Παράλληλα δόθηκε η ευκαιρία στους εκπαιδευτικούς να έρθουν σε επαφή με το σχολείο και τους μαθητές και τις μαθήτριές που παίρνουν μέρος στο Erasmus +, καθώς και με τον πολιτισμό και την ιστορία της περιοχής. Τη λήξη του προγράμματος θα σηματοδοτήσει η συμμετοχή μαθητών και μαθητριών από τη Γερμανία, την Ιταλία, τη Λιθουανία, τη Νορβηγία και από το Λύκειο και το ΙΒ του τμήματος Γερμανικών του Σχολείου.

Το Σχολείο εκπροσώπησαν οι κυρίες Μαρία Μόσχου, Ειρήνη Νικολάου και Λίζα Ξυναριανού.