Η β’ τάξη στο Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής

DH kukloforiaki agogi

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της β’ τάξης επισκέφθηκαν το Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής του Δήμου Χαλανδρίου την πρώτη εβδομάδα του Οκτωβρίου.

Παρακολούθησαν και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα που στόχο έχει να ενεργοποιήσει τα παιδιά σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής. Κυκλοφόρησαν στο πάρκο ως πεζοί και ως οδηγοί τηρώντας τον ΚΟΚ.

Ήταν ένα μάθημα εκτός σχολικής αίθουσας όπου τα παιδιά παίζοντας εκπαιδεύτηκαν να εντοπίζουν, να παρατηρούν και να «διαβάζουν» τα σήματα του ΚΟΚ, να κυκλοφορούν σωστά και με ασφάλεια από τις διαβάσεις πεζών, να τηρούν τον ΚΟΚ ως οδηγοί, καθώς οδήγησαν ηλεκτροκίνητα οχήματα στο χώρο του πάρκου.

Στο τέλος, έλαβαν Τιμητικό Δίπλωμα Οδήγησης από την υπεύθυνη του εκπαιδευτικού προγράμματος.

Επιστρέφοντας στην τάξη έπαιξαν στο διαδραστικό πίνακα παιχνίδια από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Μαθαίνω να κυκλοφορώ με ασφάλεια» και επεξεργάστηκαν το φυλλάδιο που τους έδωσαν στο πάρκο.