Η 25η Μαρτίου στο Μικρό Δημοτικό

Η 25η Μαρτίου στο Μικρό Δημοτικό - Κεντρική Εικόνα

Την Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήθηκε η σχολική γιορτή της 25ης Μαρτίου των τάξεων α΄, β΄ και γ΄ Δημοτικού. Κατά τη διάρκεια της γιορτής, η δασκάλα του γ5, κα Ήβη Παπαχρήστου, μίλησε στα παιδιά για το χρονικό της επανάστασης του 1821. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος γ4 εμπλούτισαν το χρονικό της επανάστασης με ποιήματα και πεζά του Ρήγα Βελεστινλή και του Γιάννη Ρίτσου, τα οποία είχαν προετοιμάσει με τη συνεργασία της δασκάλας τους κυρίας Κ. Μπαθρέλλου, και δραματοποίησαν σκηνές από τα «Τα αγάλματα», διασκευασμένο θεατρικό έργο εμπνευσμένο από τα απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη. Στη γιορτή ακούστηκαν τραγούδια του Μ. Θεοδωράκη και του Μ. Λοΐζου, τα οποία δίδαξαν στα παιδιά οι δασκάλες τους της Μουσικής, Δ. Μιχαήλ και Ν. Τουμπακάρη.

Το θέατρο του Σχολείου ήταν διακοσμημένο με ζωγραφιές των παιδιών οι οποίες έγιναν με την καθοδήγηση των δασκάλων τους των καλλιτεχνικών, Τ. Ζησιάδου, Στ. Κατσούλη, Φ. Ισιδωρίδου και Ε. Πατσουράκη.  Όπως πάντα στο τέλος της γιορτής τα παιδιά χόρεψαν ελληνικούς χορούς τους οποίους δίδαξε στα κορίτσια και τα αγόρια της γ΄ και δ΄ Δημοτικού η κ. Έλενα Κόντε, καθηγήτρια της Φυσικής Αγωγής.