Η 25η Μαρτίου στο Μεγάλο Δημοτικό

Η 25η Μαρτίου στο Μεγάλο Δημοτικό - Κεντρική Εικόνα

Tην Παρασκευή 21 Μαρτίου 2014 έγινε στο Θέατρο του Σχολείου η γιορτή της 25ης Μαρτίου των τάξεων δ΄, ε΄ και στ΄ Δημοτικού. Η δασκάλα του στ1 κα Κ. Ανδρουτσοπούλου μίλησε στα παιδιά για το χρονικό της επανάστασης του 1821 και οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος διάβασαν χαρακτηριστικά αποσπάσματα από τα Απομνημονεύματα του Μακρυγιάννη και του Κολοκοτρώνη, ποιήματα  του Σολωμού, του Κάλβου, του Ρήγα Βελεστινλή, αλλά και Δημοτικά Τραγούδια. Τραγούδησαν τραγούδια των Χατζιδάκι, Θεοδωράκη και Σαββόπουλου που τους δίδαξαν οι δάσκαλοί τους της Μουσικής, Δ. Μιχαήλ και Γ. Αντωνόπουλος.

Το Θέατρο του Σχολείου ήταν διακοσμημένο με ζωγραφιές των παιδιών οι οποίες έγιναν με την καθοδήγηση των δασκάλων τους των καλλιτεχνικών, Ε. Πατσουράκη, Στ. Κατσούλη, Τ. Ζησιάδου, και Φ. Ισιδωρίδου.

Στο τέλος της γιορτής τα παιδιά χόρεψαν ελληνικούς χορούς από την Κύπρο, την Κεφαλονιά, τον Πόντο και τα Κύθηρα, όπως τους δίδαξε η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, Έλ. Κόντε.