Συμμετοχή στο 4x4 in Schools World Finals

4x4_in_schools_world_finals_2016

Το Σχολείο μας έλαβε μέρος στον 2ο Παγκόσμιο διαγωνισμό 4x4 in Schools που έγινε στο Coventry της Μ.Βρετανίας από τις 3 μέχρι τις 7 Ιουλίου, με την ομάδα «Tessera Extreme Racing».

Στο πλαίσιο του διαγωνισμού τα παιδιά σχεδιάζουν κα τελειοποιούν ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο, προσθέτοντας ηλεκτρονικά υποβοηθούμενες αναρτήσεις, αισθητήρες κλίσης καθώς και αισθητήρες φώτων, ενώ παράλληλα παρουσιάζουν το επιχειρησιακό πλάνο της ομάδας και τη στρατηγική Marketing.

Η ομάδα του Σχολείου μας, αποτελούμενη από τους Φίλιππο Τσαμαντάνη (ΙΒ1), Ζαχαρία Οικονόμου (Β3), Κωνσταντίνο Δασκαγιάννη (Β2), Βάλια Τσουκοπούλου (ΙΒ1), Νάντια Σαραντοπούλου (ΙΒ1), Αναστασία Δούκα (ΙΒ1) και Κιάρα Πολυχρονιάδη (ΙΒ1) κατέκτησε την 13η θέση στην τελική κατάταξη ανάμεσα σε 21 ομάδες από όλο τον κόσμο, την καλύτερη θέση  από όλες τις άλλες ελληνικές συμμετοχές.

Το Σχολείο συγχαίρει τους μικρούς μηχανικούς και marketeers για την προσπάθειά τους και τους εύχεται καλή επιτυχία για το μέλλον.

Συνοδοί Καθηγητές: Μάνος Μπαρδούνιας, Κυριάκος Χονδρογιάννης