Χριστούγεννα στο Μεγάλο Δημοτικό

Χριστούγεννα στο Μεγάλο Δημοτικό - Κεντρική Εικόνα

«Αν το Πάσχα είναι η λαμπροτάτη του Χριστιανισμού γιορτή, τα Χριστούγεννα βεβαίως είναι η συγκινηκοτάτη».

(Αλ. Παπαδιαμάντης)

Oι μαθητές και μαθήτριες του μεγάλου Δημοτικού του Σχολείου είχαν την ευκαιρία να γιορτάσουν τη φετινή χρονιά τα Χριστούγεννα μέσα από τα Ευαγγέλια και την ποίηση. Τα παιδιά των τμημάτων δ4 και δ5 του Σχολείου με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, κυρίας Ι. Χρυσογέλου και κ. Β. Βατσινέα, διάβασαν αποσπάσματα από το Ευαγγέλιο και απήγγειλαν ποιήματα των Οδ. Ελύτη, Κ. Παλαμά και Ν. Βρεττάκου. Επιπλέον, όλα τα παιδιά ερμήνευσαν ελληνικά και ξενόγλωσσα κάλαντα και τραγούδια που τους δίδαξαν οι δάσκαλοί τους της Μουσικής, κα Δ. Μιχαήλ και κ. Γ. Αντωνόπουλος.

Στο τέλος της γιορτής, όπως κάθε χρονιά, έκανε την εμφάνισή του  ο Άγιος Βασίλης μοιράζοντας δώρα στα παιδιά και ευχές για τη νέα χρονιά.