Χριστούγεννα στο Μικρό Δημοτικό

Χριστούγεννα στο Μικρό Δημοτικό - Κεντρική Εικόνα

Τα παιδιά του μικρού Δημοτικού, κατά τη διάρκεια της Χριστουγεννιάτικης γιορτής που ετοίμασαν γι΄ αυτά οι μαθητές και οι μαθήτριες του α2, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κυρίας Δ. Μπακάλη, είδαν να εκτυλίσσεται μπροστά στα μάτια τους η Ιστορία της Γέννησης του Χριστού. Επίσης, έμαθαν «Αλήθειες και ψέματα για τον Αϊ Βασίλη» από τη διασκευή του παραμυθιού της Σιλβί Μισλέν και τη σκηνοθετική επιμέλεια της κυρίας Β. Σαχπάζη. Τέλος, τραγούδησαν κάλαντα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας και άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια που τους δίδαξαν οι δασκάλες Μουσικής του Σχολείου, κα Ν. Τουμπακάρη και κα Δ. Μιχαήλ.

Το Θέατρο του Σχολείου, διακοσμημένο χριστουγεννιάτικα από τους δασκάλους των καλλιτεχνικών, κα Τ. Ζησιάδου και κ. Σ. Κατσούλη πλημμύρισε με χαρούμενες παιδικές φωνές όταν, όπως κάθε χρονιά, έκανε την εμφάνισή του ο Άγιος Βασίλης.