Μαγειρεύοντας για τη «Μέριμνα» στη Σχολή Μωραΐτη

lassa

Με μυρωδιές και γεύσεις 40 διαφορετικών χωρών από όλο τον κόσμο γέμισε την Κυριακή 29 Μαΐου 2016 ο προαύλιος χώρος του Σχολείου, καθώς πραγματοποιήθηκε το 4ο International Food Festival που διοργάνωσε ο μη κυβερνητικός, μη κερδοσκοπικός οργανισμός LAASA (Lady Ambassadors, Ambassador's spouses, Athens) για να ενισχύσει το έργο του σωματείου «Μέριμνα».

Οι 40 Πρεσβείες «μαγείρεψαν» τοπικά εδέσματα και ο κόσμος που επισκέφτηκε το φεστιβάλ είχε τη δυνατότητα για 4 ώρες να κάνει ένα ξεχωριστό γαστρονομικό ταξίδι παρακολουθώντας παράλληλα ένα ποικίλο καλλιτεχνικό πρόγραμμα με χορό και τραγούδια.

Το φεστιβάλ τίμησαν με την παρουσία τους η σύζυγος του Προέδρου της Δημοκρατίας, κα Βλασία Παυλοπούλου-Πελτσεμή, και επίτιμος Πρόεδρος της LAASA, οι 40 Πρέσβεις/Πρέσβειρες των χωρών που συμμετείχαν καθώς και μέλη του διπλωματικού, επιχειρηματικού και ακαδημαϊκού χώρου. Την εκδήλωση διοργάνωσε η υπεύθυνη του τμήματος Γερμανικών, κα Χριστίνα Ρούτνερ, με τη συνδρομή των καθηγητριών του τμήματος.

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε εδώ (http://thediplomat.gr/2016/05/30/laas-food-festival-merimna/).